ЦИЛЈ И ЗНАЧАЈ ИСТРАЖИВАЊА

У Србији су током претходних година спроведена бројна истраживања на тему ЕУ у којима су учествовали млади: Ставови младих о друштвено политичким приликама у Србији, истраживање явног мењња, ЦеСИД, Центар за Нову политику и Фриедрицх Еберт Стифтунгмарт (2012), Ставови младих о ЕУ, Европски покрет у Србији и Форум младих (мај 2015), Европска оријентация грађана, испитивање явног мњења, Сербиан Еуропеан Интергратион Оффице (децембар 2016.), Став грађана Србије према Европској Унији, Нинамедиа ресеарцх (март 2017), Ставови студената Универзитета у Београду о сполјној политици Србије, Центар за међународну явну политику, Београд (2017). Упркос стратешком определјењу Републике Србије за чланство у ЕУ, подршка европским интеграцияма годинама варира. Последње истраживање спроведено у марту 2017. године указује да постоји минимални пораст подршке европским интеграцияма, али истовремено се смањује спремност грађана да на референдуму гласаю за придруживање Србије ЕУ. Посебно је значајно да је приметан пораст евроскептицизма код младих люди старости 18 до 29 г.

Једино истраживање које је до сада извршено, а које даје релевантне податке у контексту ИНЕЕС пројекта, спровело је Студентско удружење БЕУМ уз подршку Делегације ЕУ у РС и ЕУ инфо центра под називом: “Истраживање о информисаности ученика београдских средњих школа о ЕУ”. Истраживање је спроведено 2014 год. на репрезентативном узорку од 1038 ученика из 30 београдских средњих школа. С обзиром да даля истраживања о ставовима о ЕУ средњошколске популације на територији Србије нису спроведена, намеће се потреба за предложеним истраживањем.

Истраживање ће бити спроведено у средњим школама на територији Србије.

Процена знања и информисаности средњошколаца о ЕУ вршиће се обрадом и анализом прикуплјених података и доношењем заклјучака. Показателј успеха биће број испитаника (више од 600 ученика).

Ставови средњошколаца о Европској унији (ЕУ) и европским интеграцияма

За потребе истраживања креиран је упитник са цилјем да пружи податке о ставовима младих о Европској унији. Истраживање су спровели чланови пројектног тима.

РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА

Истраживање је спроведено на узорку од 995 ученика из 25 средњих школа и обухватило је све четири регије у Србији, Војводину, Београд и околину, Западну Србию и Шумадию, Источну и Јужну Србию. Ставове средњошколаца о Европској унији можете видети на следећој е-публикацији